REKLAMA
blink.pl
WPISY
Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

I Kaliska Sesja Starożytnicza „Kalisia – Keltoi”

W dniu 12 czerwca 2012 r. w gmachu Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej odbyła się I Kaliska Sesja Starożytnicza „Kalisia – Keltoi”. Była to wspólna inicjatywa redakcji „Starożytności”, Stowarzyszenia Humanitas, kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Impreza odbyła się pod patronatem Honorowego Konsula Irlandii Krzysztofa Schramma i prof. dr hab. Ilony Skupińskiej-Lovset z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Sympozjum zostało podzielone na dwie części w pierwszej części zostało zaprezentowane szerokie spektrum kultury celtyckiej od Atlantyku po Azję, w drugiej natomiast przedstawiono zagadnienie osadnictwa celtyckiego na ziemiach polskich, w szczególności zaś ich pozostałościom w dolinie Prosny. Swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele kaliskiego, łódzkiego, warszawskiego oraz wrocławskiego środowiska naukowego.

Sesja miała na celu zaprezentowanie i rozpropagowanie bogatej kultury celtyckiej, która jest jednym z filarów kultury europejskiej, oraz naświetlenie ostatnich odkryć z doliny Prosny lokujących Kalisz i okolice w tej ciekawej cywilizacji.

Zainteresowanie tym przedsięwzięciem przerosło oczekiwania organizatorów, co świadczy, o tym, że zostało wypełnione zapotrzebowanie na tematykę celtycką w środowisku lokalnym i należy to uznać za duży sukces. Obecnie trwają przygotowania do wydania materiałów posesyjnych oraz organizacji następnej sesji, która ma się odbyć w przyszłym roku.

Tekst: Leszek Tomczak
Zdjęcia: Krzysztof Cheliński

Nasze publikacje

Res Militaris t. 3.
PATRONAT
KRZYSZTOF KĘCIEK - Wojna syryjska
FORUM
Forum Historycy.org
FACEBOOK
TWITTER
Starożytności na twitterze