REKLAMA
blink.pl
WPISY
Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

II Kaliska Sesja Starożytnicza – „Edykt mediolański. Chrześcijaństwo i świat rzymski w czasach dynastii konstantyńskiej (306-363)”

12 czerwca w gmachu Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej odbyła się druga edycja Kaliskich Sesji Starożytniczych. Organizatorami tego przedsięwzięcia była redakcja czasopisma „Starożytności”, Stowarzyszenie „Humanitas”, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Kaliszu. Patronat nad sesją natomiast objęło Centrum „Ceraneum” z siedzibą w Łodzi oraz Uniwersytet Łódzki.

Tematem przewodnim tegorocznej sesji był okres rządów dynastii konstantyńskiej (306-363). Wśród wygłoszonych wystąpień dominowały te poświęcone osobom cesarza Konstantyna Wielkiego oraz Juliana Apostaty. Ich tematyka dotyczyła przede wszystkim chrześcijaństwa oraz jego konfliktów z wyznawcami religii pogańskich, ale również lokalnym miejscom kultu pogańskiego, współczesnym kultom świętych oraz wojskowości. Pośród referentów znaleźli się przedstawiciele gdańskiego, kaliskiego, katowickiego, łódzkiego oraz poznańskiego środowiska starożytników.

Celem sesji organizowanej z okazji 1700-lecia wydania przez cesarzy Konstantyna i Licyniusza edyktu mediolańskiego, wprowadzającego wolność wyznania w Imperium Romanum, było przedstawienie wycinka z dziejów późnego cesarstwa rzymskiego, w którym doszło do wielu ważnych przemian. Jednym z nich było ponowne wprowadzenie przez wspomnianego już Konstantyna dynastycznej zasady rządów w państwie rzymskim. Najważniejszym jednak było rozpoczęte za przyzwoleniem tego cesarza, stopniowe zdobywanie przez chrześcijan przewagi nad wyznawcami kultów pogańskich. Proces ten próbował bezskutecznie zahamować ostatni przedstawiciel dynastii konstantyńskiej – Julian Apostata.

Tegoroczna sesja podobnie, jak jej pierwsza edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Kalisza i jego okolic. Pokazała tym samym, że istnieje duże zapotrzebowanie na organizację przedsięwzięć poruszających tematykę antyczną. Rozpoczęto już prace nad wydaniem materiałów posesyjnych, które powinny się ukazać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Tekst: Damian Waszak
Zdjęcia: Piotr Kempiński

Nasze publikacje

Res Militaris t. 3.
PATRONAT
KRZYSZTOF KĘCIEK - Wojna syryjska
FORUM
Forum Historycy.org
FACEBOOK
TWITTER
Starożytności na twitterze