REKLAMA
blink.pl
WPISY
Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Najmniejsza moneta wybita w Polsce

Najmniejsza moneta wybita w Polsce, o średnicy 6,5 mm odnaleziona została w okolicach Kalisza w czasie badań powierzchniowych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Krążek stanowi 24 część statera – złotej monety celtyckiej. Numizmat nie jest najlżejszy, waży 0,201 gr, jednak już pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych z naszego kraju. Monety o nominale 24-tej części statera odkrywano już w Polsce, ale w przypadku tamtych nie ma pewności czy zostały one wybite na terenie naszego kraju. W przypadku monety spod Kalisza zostało już wcześniej udowodnione, że pieniądze tego typu produkowane były na tych terenach w I wieku po Chrystusie. Monety znalezione wcześniej różnią się od odkrytej ostatnio tylko wagą i rozmiarem odpowiadały 8 części statera.

Numizmaty celtyckie spod Kalisza stanowiły sensację archeologiczną w 2007 roku. Od tamtego momentu dzięki intensywnym badaniom udało się pozyskać kilkanaście monet z kilku stanowisk, co świadczy popularności tych monet w obrocie lokalnym. Tutejsze monety trafiały także na dalsze rynki, czego przykładem jest odkrycie statera tego typu w jednej z popielnic z Leśna(Pomorze Gdańskie) .

Monetkę wiązać można z produkcją menniczą plemienia celtyckich Bojów. Okolice Kalisza obfitują w importy celtyckie, być może będące pozostałościami po pobycie na naszych ziemiach małych grup tego ludu.

Badania powierzchniowe w okolicach Kalisza prowadzone przez kaliskich archeologów w oparciu o pozwolenia z Urzędu Konserwatorskiego już od kilku lat przynoszą spore sukcesy. W ostatnim roku udział w nich brali Adam Kędzierski, Leszek Ziąbka, Sławomir Miłek oraz wolontariusze..

Autorzy: S. Miłek, L. Ziąbka, A. Kędzierski

Nasze publikacje

Res Militaris t. 3.
PATRONAT
KRZYSZTOF KĘCIEK - Wojna syryjska
FORUM
Forum Historycy.org
FACEBOOK
TWITTER
Starożytności na twitterze